Obszary badawcze

Czy lokalizacja przewodów na działce zawsze musi się wiązać z przekopaniem całego ogrodu? Czy możemy zidentyfikować korozję rurociągów bez konieczności wyłączenia ich z eksploatacji? Jak ocenić stan konstrukcji bez konieczności odkrywek? Co z odwiertami, gdy należy rozpoznać podłoże gruntowe? Czy nie lepiej wiercić tam, gdzie występuje w nim istotna zmienność tak, aby zaprojektować odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne i uniknąć problemów z posadowieniem budowli? Jak ocenić podatność na wymuszenia dynamiczne dla wiotkich, smukłych konstrukcji i zweryfikować skuteczność rozwiązań zabezpieczających tak, aby nie doszło do katastrofy budowlanej? Może pasmo widzialne nie pokazuje pełnego obrazu, może zakres innych długości fal, np. bliskiej podczerwieni, niesie ze sobą odpowiedź dla niewyjaśnionych zjawisk zachodzących na obiektach inżynierskich i w ich otoczeniu? Może zamiast oglądać, warto czegoś posłuchać i czy dźwięk może dostarczyć model wysokościowy?    

Nieinwazyjna i szybka diagnostyka, zarówno obiektów naturalnych i antropogenicznych, jest możliwa dzięki wykorzystaniu badań nieniszczących NDT (ang. Non-Destructive Testing).  Badania NDT obejmują spektrum teledetekcyjnych metod pozyskiwania informacji. Podstawą ich działania jest analiza zjawisk falowych w zakresie elektromagnetycznym i mechanicznym.

Jako przedstawiciele dyscypliny Inżynieria Lądowa i Transport prowadzimy prace badawcze dotyczące stosowania badań NDT w lokalizacji infrastruktury podziemnej GESUT, inwentaryzacji stanu obiektów inżynierskich czy rozpoznaniu ośrodka gruntowego dla ich posadowienia. Z tego powodu, człon „GEO” nazwy naszego zespołu występuje jako reprezentacja:

  • GEODEZJI INZYNIERYJNO – PRZEMYSŁOWEJ
  • GEOFIZYKI INŻYNIERSKIEJ (PŁYTKIEJ)
  • ŚRODOWISKA ANALIZ GEOPRZESTRZENNYCH

Więcej na temat stosowanych przez nas technik pomiarowych znajduje się w zakładce: TECHNOLOGIE NDT.

Istotą obserwacji NDT nie jest sam pomiar, a jego wiarygodność, gdyż spora cześć metod służy wgłębnemu rozpoznaniu ośrodka propagacji fali, czyli przestrzeni z ograniczoną możliwością bezpośredniej weryfikacji.

Zakres prowadzonych przez nas badań dotyczy wpływu parametrów pomiarowych na skuteczność rozpoznania, weryfikacji algorytmów przetwarzania i filtracji pozyskanych danych oraz metod kalibracyjnych i kluczy interpretacyjnych. Nasze zainteresowania skoncentrowane są również na wykorzystaniu współczesnych algorytmów matematycznych i implementacji informatycznych do automatyzacji procesów przetwarzania i interpretacji badań, a także aspektach mobilnego pozyskiwania danych oraz ich geoprzestrzennej integracji. Tym samym przenosimy się w przestrzeń TRUST (ang. TRansparent Underground STructures) tj. przezroczystych struktur podpowierzchniowych czyli metod koherentnego gromadzenia danych NDT w jednym geoprzestrzennym środowisku wizualizacji.