dr hab. inż. Łukasz Ortyl, profesor AGH

Pracownik naukowo-dydaktyczny Akademii Górniczo-Hutniczej jako profesor uczelni.

Absolwent Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska (AGH) o specjalności geoinformacja i teledetekcja. Doktorat w Katedrze Geodezji Inżynierskiej i Budownictwa Lądowego na tym samym wydziale obroniony z wyróżnieniem.

Równolegle z przygotowaniem rozprawy, praca zawodowa jako kierownik działu fotogrametrii naziemnej w zakresie inwentaryzacji i dokumentacji architektonicznej obiektów zabytkowych, przemysłowych i inżynieryjnych z wykorzystaniem fotogrametrii cyfrowej i naziemnego skanowania laserowego (prace wykonywane dla klientów z Polski, Europy, Azji).

Beneficjent i wykonawca 10 grantów na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Polskiej Akademii Nauk. Kierownik i wykonawca 30 projektów badawczych oraz zleceń przemysłowych i administracyjnych (KWK “Krupiński”, Huta Miedzi “Głogów”, Urząd Miasta Sandomierz, Ciepłownia Radzionków, KGHM, Fundacja Panteon Narodowy, CADMost Gliwice, Aspekt Laboratory Jaworzno, System Laboratoryjny Bielsko, Instytut Fizyki Jądrowej PAN – Narodowe Centrum Badań Wiodących, Zakład Usług Geologicznych GeoTech, Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego EMKA sp. Z oo sp.k., Strabag)

Kierownik projektu na AGH w ramach grantu badawczego finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) oraz Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) realizowanego w ramach Konkursu Wspólne Przedsięwzięcie RID (Road Innovation Developments) “Nowoczesne metody rozpoznania podłoża gruntowego w drogownictwie”.

Współtwórca autorskich kursów fakultatywnych i studiów podyplomowych BIM.

Inicjator współpracy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie z Leica Geosystems Polska w zakresie radarowych metod pomiarowych w inżynierii lądowej.

Autor lub współautor 60 publikacji, w tym 6 monografii i 2 podręczników poświęconych nieniszczącym technologiom pomiarowym w geodezji inżynieryjnej i przemysłowej (# lokalizatory elektromagnetyczne, #termografia, # sondy akustyczne, w szczególności: # Radar do penetracji gruntu GPR, # GB-SAR).

Obecnie Prodziekan ds. Ogólnych i Współpracy na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej.

W wolnym czasie zajmuje się pszczołami, udziela na rzecz społeczności lokalnej w miejscu zamieszkania, włóczy po górach z córkami i ich przyjaciółmi. Lubi zaszyć się w meandrach historii Polski poprzez podcasty i książki.