Z dzisiejszego punktu widzenia sprawa wydaje się oczywista, ale 20 lat temu – jako nieliczni w skali kraju dysponenci jednostki georadarowej do zadań geodezji inżynierskiej, nakierowaliśmy kroki na wytworzenie techniczne i weryfikację dokładnościową zintegrowanego systemu GPR – GPS, a także GPR – Robotic Total Station. Widząc rozwój systemów geoinformatycznych oraz potrzebę zasilania ich danymi bliskiej teledetekcji wiedzieliśmy, że konieczne jest pozyskiwanie danych GPR z georeferencją, w dodatku pozyskiwaną on-line. Jako geodeci skoncentrowaliśmy uwagę na weryfikacji występowania zakłóceń w pracy obu systemów, stworzyliśmy rozwiązania techniczne i softwarowe, umożliwiające integrację z uwzględnieniem odpowiednich poprawek geometrycznych. Generalnie ukierunkowane podejście pozwala docelowo na łatwą integrację danych GPR z danymi pozyskanymi z innych sensorów, w dowolnym układzie odniesienia, w każdym środowisku CAD, a obecnie BIM.
Projekt KBN 4 T12 048 27 „Wykorzystanie zintegrowanego systemu GPR-GPS w procesie uzupełniania treści map tematycznych struktur podpowierzchniowych”, był realizowany w terminie 11.03.2004 – 11.02.2007 pod kierownictwem prof. dr hab. inż. Jana Gocała. W projekcie dr hab. inż. Łukasz Ortyl był współautorem wniosku, koordynatorem całości projektu oraz jednym z głównych wykonawców.
Pozyskanie danych GPR z zachowaniem metodyki ich pozycjonowania systemami GPS lub TCR pozwala na ich pełną integrację z innymi danymi wektorowymi, rastrowymi czy punktowymi w środowisku geoprzestrzennym, czego efekty zostały przedstawione poniżej:
Szczegółowe informacje dotyczące praktycznych zastosowań integracji danych GPR z innymi danymi przestrzennym zawierają publikacje:
- Rozpoznanie podłoża gruntowego dla inwestycji drogowych wspierane integracją danych geodezyjnych i GPR w postaci chmury punktów
- Georeferencja jednostki wielokanałowej GPR – dokładność i skuteczność mapowania podziemnych sieci uzbrojenia terenu
- Geometryzacja form zjawisk krasowych na podstawie badań metodą georadarową